Test podstawki chłodzącej Genesis Oxid 260

Genesis przygotował propozycję dla osób, które borykają się z problemem efektywnego odprowadzania ciepła z bardziej wydajnych konstrukcji tak by zwiększyć przepływ powietrza. Dziś sprawdzimy dla was czy warto nabyć podstawkę chłodzącą Genesis Oxid 260.
Testowany produkt został dostarczany w kartonowym opakowaniu utrzymanym w typowych dla tego producenta kolorach, grafitowym z czerwonymi dodatkami.
Na kartonie znajdziemy zdjęcia testowanego produktu oraz szczegółowe informacje na jego temat, takie jak kontroler prędkości wentylatorów, metalowy frontowy panel, dwa porty USB standardu 2.0 itd. Poza podstawką w zestawie znajdziemy kabel USB-A oraz dokumentację.
DANE TECHNICZNE
DANE FIZYCZNE
Długość: 420 mm
Szerokość: 303 mm
Wysokość: 35 mm
Waga: 850 g
Podstawka chłodząca jest niezwykle cienka jak na urządzenie wyposażone w cztery wentylatory, mając zaledwie 35 mm grubości. Górna część podstawki pokryta jest metalową, czarną siatką z wytłoczonym logo producenta Genesis
Reszta wykonana jest z czarnego plastiku, z wyjątkiem zakończeń naroży, które posiadają wstawki z czarno-czerwonego półprzeźroczystego plastiku.
 Jakość wykonania jest bardzo dobra, nie zauważono żadnych niedoskonałości produkcyjnych. Na górnej części podstawki znajduje się pokrętło do regulacji prędkości wentylatorów, która może być płynnie dostosowana w zakresie od 850 do 1010 obr./min, z możliwością całkowitego wyłączenia wentylatorów wraz z podświetleniem.
Na dole podstawki znajduje się chowana podpórka zapewniająca stabilność laptopa w jednym z ośmiu dostępnych kątów. Podpórka jest wykończona pianką.
Spód podstawki nie wyróżnia się niczym szczególnym. Występują tutaj cztery gumowe stopki, które stabilizują Oxid 260 na podłożu, system zmiany kąta nachylenia oraz ażurową budowę, która jednocześnie jest maskownicą wentylatorów.
Genesis Oxid 260 umożliwia ustawienie jednego z 8 stopni nachylenia. Odbywa się to poprzez podniesienie stopek i zablokowanie ich w wybranej pozycji. Stopki zakończone nakładkami, dzięki czemu żadnego drgania ani wibracje nie są przenoszone na konstrukcje. Odnośnie zastosowanych wentylatorów to występują tutaj 4 sztuki o średnicy 120mm. Są to nisko profilowe jednostki wyposażone w czerwone łopatki (po 11 łopatek) oraz podświetlenie LED.
Prędkość obrotową wentylatorów możemy regulować za pomocą wbudowanego w podkładkę przycisku w zakresie od 850 rpm do 1010 rpm. Nie jest to wiele ale różnica w głośności jest bardzo słyszalna. Wg. moich pomiarów na najniższej prędkości obrotowej podkładka generuje 31 dB a przy najszybszym ustawieniu aż 35 dB. Są to dobre wyniki a w najcichszym trybie szum podkładki zlewa się z szumem tła.
Wraz ze zmianą prędkości obrotowej zmienia się również intensywność podświetlenia. Przy zastopowaniu wentylatorów podświetlenie również znika. Nie ma możliwości aby wentylatory nie pracowały a świeciły. Brakuje mi trochę podświetlenia naroży podkładki – na pewno prezentowałoby się to znakomicie.
Na szczęście możliwości chłodzące podstawki są bardzo dobre a temperatura okazała się o około 10 stopni niższa niż bez testowanej podkładki.
 Regulacja prędkości wentylatorów pozwala na optymalne chłodzenie. Metalowy panel z otworami na froncie ułatwia cyrkulację powietrza, poprawiając ogólną wydajność użytkowanego sprzętu, ośmiostopniowa regulacja kąta nachylenia umożliwia dokładniejsze dopasowanie pozycji laptopa do indywidualnych preferencji, zwiększając komfort użytkowania a dodatkowo czerwone podświetlenie wprowadza ciekawy i przyjemny efekt, robi wrażenie.
Podsumowując – Genesis Oxid 260 to zatem podstawka godna polecenia i otrzymuje od nas mocne 9!

Sprzęt do testów dostarczył producent: